home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Mikołów-Mokre, ul. Wojska Polskiego

Rok powstania: 1892

Postument: Podstawa jednoczęściowa, na stopce, lekko zwężająca się ku górze. Pomiędzy stopką a podstawą płyta zwężająca się wklęsłym profilem. Na podstawie, w ramce inskrypcja: Qui passus es pro nobis Jesu Christe miserere nobis [Któryś cierpiał za nas rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami – antyfona Gorzkich Żalów]. Fundator Jacob i Jozefa Boidoł. A. D. 1892. Pomiędzy podstawą a cokołem gruba płyta zwężająca się ku górze wielokrotnym esowatym profilem. Cokół wysoki, z trzema wnękami na figury, o łukowych zwieńczeniach. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu z niezbyt głębokimi wygięciami, wielokrotnie profilowany. W polach wygięć gzymsu płaskorzeźbione narzędzia Męki Pańskiej.

Figury: We wnękach cokołu trzy figury na kielichowych stopkach z gałką. We frontowej wnęce Matka Boża z lekko pochyloną głową, z dłońmi splecionymi na brzuchu. Na lewym boku cokołu św. Jan Ewangelista z dłońmi splecionymi na brzuchu. W trzeciej wnęce św. Jan Chrzciciel z pokaźną brodą, wspierający się na kiju w kształcie krzyża.

Krzyż: Krzyż na zwężającej się stopce odciętej wąską listwą. Krzyż wysmukły, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Duży, kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z odwiniętym dolnym brzegiem.

Otoczenie: Krzyż stoi przy skrzyżowaniu, na skraju pola, podniesiony na płycie. Ogrodzony ozdobnym metalowym płotkiem. Krzyż ocieniony przez stary jesion.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego

Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego
Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego
Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego Boża Męka - Mikołów, ul. Wojska Polskiego