home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Mikołów, ul. Okrzei

Rok powstania: 1873

Postument: Podstawa jednoczęściowa, na schodkowej stopce. Między podstawą a stopką płyta zwężająca się wklęsłym łukiem w górę. Na froncie podstawy wyryty napis fundacyjny: Fundowało Bractwo Różańca Świętego 1873. Na podstawie gruba płyta zwężająca się łamanym esowatym profilem. Na froncie cokołu płytka wnęka o trójlistnym zwieńczeniu. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu z płytkimi wygięciami, wielokrotnie profilowany od dołu. W polach wygięć ośmioramienne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu płaskorzeźbiona postać Matki Bożej z lekko przechyloną głową i dłońmi splecionymi na piersiach. Figura stoi na kielichowej stopce zakończonej gałką.

Krzyż: Krzyż na dwuelementowej stopce. Dolna, cieńsza część stopki zwęża się skosem ku prostej górnej części. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Kamienna figura Chrystusa prawie pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z odwiniętą dolną krawędzią.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku przy ścianie kościoła pw. św. Wojciecha i MB Śnieżnej, obok bocznego wejścia do świątyni. Podniesiony na płycie.

Uwagi:

Stan: Względnie dobry.

Boża Męka - Mikołów, ul. Okrzei

Boża Męka - Mikołów, ul. Okrzei Boża Męka - Mikołów, ul. Okrzei
Boża Męka - Mikołów, ul. Okrzei Boża Męka - Mikołów, ul. Okrzei
Boża Męka - Mikołów, ul. Okrzei Boża Męka - Mikołów, ul. Okrzei