home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Wyry, ul. Dąbrowszczaków

Rok powstania: 1860

Postument: Podstawa jednoelementowa na podwójnej stopce połączonej z podstawą płytą o wklęsłym profilu. Podstawa lekko zwęża się ku górze. Na jej froncie napis fundacyjny: Ku Czci Panu Bogu Fund. Gmina Wyrska 1860. Na podstawie gruba płyta zwężająca się esowatym profilem. Cokół z figurą na froncie, w górze obwiedziony okrągłą listwą. Pod gzymsem zamocowana metalowa latarnia. Gzyms cokołu z wygięciami, wielokrotnie profilowany od dołu. W polach wygięć ośmioramienne rozetki.

Figury: Na froncie cokołu płaskorzeźbiona figura Matki Bożej na wydatnym, kielichowym stopniu zakończonym gałką. Maria z lekko przechyloną głową, z dłońmi splecionymi na brzuchu.

Krzyż: Krzyż wąski, na zwężającej się stopce. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Kamienna figura Chrystusa mała, spłaszczona, o uproszczonych formach. Kartusz INRI w układzie pionowym, płaski.

Otoczenie: Krzyż stoi na terenie posesji, z bramą od strony ulicy. Otoczenie krzyża jest brukowane i otoczone krawężnikiem, który był podstawą metalowego ogrodzenia. Przy krzyżu rośnie stary dąb.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Wyry, ul. Dąbrowszczaków

Boża Męka - Wyry, ul. Dąbrowszczaków Boża Męka - Wyry, ul. Dąbrowszczaków Boża Męka - Wyry, ul. Dąbrowszczaków
Boża Męka - Wyry, ul. Dąbrowszczaków Boża Męka - Wyry, ul. Dąbrowszczaków