home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Łaziska Górne-Kąty, ul. Cieszyńska

Rok powstania: 1893

Postument: Podstawa jednoelementowa, na grubej stopce. Środek podstawy i cokołu jest grubszy, co daje rzut krzyża. Na podstawie dwie płyty, dolna, podcięta, o wałkowym profilu i górna o profilu kowadełkowym. Front cokołu zdobiony profilowanymi płycinami. Po bokach wąskie płyciny o ostrołukowych zwieńczeniach, środkowa płycina szeroka, o zwieńczeniu trójlistnym ostrym, dopełnionym do ostrego łuku. W środkowej płycinie wyryta inskrypcja: Wykonało się! Ojcze w ręce twoje oddaię ducha mego! / Fundatorzy Andreas Lucka i Maryana Żona jego 1893. W szczycie płyciny sześcioramienna rozetka. Ponad środkową płyciną kolejna płycina o trójkątnym zwieńczeniu zdobiona reliefem o kwiatowych formach. Boczne elementy cokołu są niższe, zwieńczone daszkowymi gzymsami. Górna część cokołu wyższa, zwieńczona schodkowo.

Figury: Na gzymsach bocznych elementów cokołu, u stóp krzyża, dwie figury na wielobocznych stopniach. Przy prawym boku krzyża Matka Boża z rękami złożonymi na prawym boku. Po drugiej stronie św. Jan Ewangelista z prawą ręką na sercu. Obie postacie wpatrzone w górę.

Krzyż: Krzyż na kostkowej podstawie zwieńczonej daszkowym gzymsem. Belki krzyża lekko fazowane, z ostrogami. Ramiona krzyża zakończone prosto. Figura Chrystusa pełna. Kartusz INRI blaszany, w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju nieogrodzonej posesji. Otoczony ozdobnym metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Cieszyńska

Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Cieszyńska Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Cieszyńska Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Cieszyńska
Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Cieszyńska Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Cieszyńska
Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Cieszyńska Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Cieszyńska