home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Łaziska Dolne, ul. Mikołowska

Rok powstania: 1883

Postument: Podstawa trzyelementowa, schodkowa, na stopce. Na froncie dolnego schodka prostokątna płycina zakryta lastrykową tablicą. Inskrypcja na tablicy nieczytelna. Na bocznych krawędziach przy tablicy pojedyncze litery, prawdopodobnie pozostałości pierwotnej inskrypcji. Pod płyciną wyryta data 1883. Na podstawie podwójna płyta o wałkowym (na dole) i kowadełkowym (na górze) profilu. W górnej części cokołu wnęka o trójlistnym zwieńczeniu, z dolnymi narożnikami wyciętymi łukowo. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu daszkowy, od dołu grzybkowy.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na kielichowym stopniu. Maria z przechyloną głową, z dłońmi splecionymi na wysokości mostka.

Krzyż: Krzyż na kostkowej stopce z fazowanymi krawędziami pionowymi i ściętymi krawędziami górnymi. Krzyż wysmukły, z fazowanymi belkami i z ostrogami. Ramiona krzyża zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa wysmukła. Kartusz INRI kamienny, w układzie pionowym, łamany, z odwiniętymi brzegami.

Otoczenie: Krzyż stoi przy skrzyżowaniu, przed ogrodzeniem posesji. Ciasno otoczony ozdobnym metalowym płotkiem. Krzyż nieco zasłaniają gałęzie rosnącego obok grochodrzewu.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Mikołowska

Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Mikołowska Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Mikołowska Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Mikołowska
Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Mikołowska Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Mikołowska
Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Mikołowska Boża Męka - Łaziska Górne, ul. Mikołowska