home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Zawiść, ul. Reja

Rok powstania: 1900

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolny element podstawy w formie grubej stopki, ze ściętymi górnymi krawędziami. Na jego froncie wyryta data 1900. Górny, węższy element z profilowaną płyciną na froncie. Płycina ma liściasto wycięte narożniki. W płycinie inskrypcja: Im kreuz ist heil. Na podstawie podwójna płyta, w dolnej części profilowana wałkowo, w górnej kowadełkowo. Cokół niski i szeroki. W trzech ścianach cokołu wnęki o zwieńczeniach trójlistnych, dopełnionych do ostrego łuku. Gzyms cokołu w formie niskiego łamanego daszka, od dołu łukowo podciętego. Górna część cokołu, na poziomie gzymsu, jest pogrubiona.

Figury: We wnękach cokołu, na wielobocznych stopkach, trzy figury. Pod figurami dwuwarstwowe stopnie, z dolną warstwą kielichową z kołnierzem. We frontowej wnęce figura Matki Bożej ustawionej w kontrapoście, z dłońmi złożonymi na prawym boku, wpatrzonej w górę. Na lewym boku krzyża figura św. Jana Ewangelisty z prawą ręką na sercu, wpatrzonego w górę. W trzeciej wnęce św. Barbara, wyprostowana, z kielichem w dłoniach.

Krzyż: Krzyż na stopce o formie powtórzonej z płyty pod cokołem. Belki krzyża fazowane, ramiona zakończone w fantazyjną strzałkę. Figura Chrystusa metalowa, z półotwartymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju łąki. Otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi: Krzyż pierwotnie znajdował się na skrzyżowaniu ul. Mikołowskiej i Centralnej. Na ostatnim zdjęciu krzyż przed remontem (2013)

Stan: Dobry.

Boża Męka - Orzesze, ul. Reja

Boża Męka - Orzesze, ul. Reja Boża Męka - Orzesze, ul. Reja Boża Męka - Orzesze, ul. Reja
Boża Męka - Orzesze, ul. Reja Boża Męka - Orzesze, ul. Reja Boża Męka - Orzesze, ul. Reja