home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Orzesze, ul. Świętego Wawrzyńca

Rok powstania:

Postument: Podstawa jednoelementowa na szerokiej stopce. Na froncie podstawy profilowana, prostokątna płycina, obecnie pusta. Na podstawie podwójna płyta, dolna część o profilu wałkowym, górna zwęża się wklęsłym łukiem. Cokół nieco węższy od podstawy, wysoki, z figurą na froncie. Górna część cokołu pogrubiona i obwiedziona listwą. Poniżej ślad po latarni. Gzyms cokołu z wygięciami, wielokrotnie profilowany od dołu. W polach wygięć rozetki.

Figury: Na froncie cokołu, na wydatnym, kielichowym stopniu zakończonym gałką, półpełna figura Matki Bożej. Maria wyprostowana, z dłońmi splecionymi na wysokości mostka. Na gzymsie, u stóp krzyża, dwie figury w wyraźnym kontrapoście. Przy prawym boku krzyża Maria Magdalena załamująca ręce. Po drugiej stronie św. Jan Ewangelista z prawą ręką na sercu, wpatrzony w krzyż. Wszystkie figury są polichromowane.

Krzyż: Krzyż na stopce odciętej listwą. Ramiona krzyża zakończone strzałkowo. Figura Chrystusa pełna, z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI kamienny, w układzie pionowym, łamany.

Otoczenie: Krzyż stoi w cieniu starego kasztanowca, w ogrodzie posesji, tuż za ogrodzeniem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca

Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca
Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca
Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca
Boża Męka - Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca