home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Woszczyce, ul. Piastowska

Rok powstania: 1892 r.

Postument: Podstawa dwuelementowa na dwóch stopniach. Dolna część podstawy niska, z napisem fundacyjnym na froncie: Fundatorzi: Franciszek i Franciszka Pissarek 1892. Pomiędzy częściami podstawy płyta o kowadełkowym profilu. Górna część podstawy od frontu ma kształt kwadratu. Na froncie profilowana płycina z liściasto wyciętymi narożnikami. W płycinie inskrypcja: Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie żeś przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył. Podstawa nakryta silnie podciętym, daszkowym gzymsem. Cokół szerokością niemal równy podstawie. W cokole wnęka o trójlistnym zwieńczeniu. Pionowe pasy po bokach wnęki zdobione roślinnym wzorem. Gzyms składa się z grzybkowej płyty podkreślonej listwą oraz płyty z trójkątnymi bokami i ćwierćrozetkami w narożnikach. Frontowy trójkąt zdobiony roślinnym motywem.

Figury: Brak oryginalnej figury we wnęce. Pozostał szeroki stopnień pod figurę, o kształcie szerokiego kielicha. Obecnie we wnęce współczesna figurka MB Niepokalanej.

Krzyż: Krzyż szeroki i niski, na kowadełkowej stopce. Ramiona krzyża zakończone w fantazyjną strzałkę. Front krzyża zarysowany ramką wzdłuż krawędzi, a w końcach belek zdobiony roślinnym wzorem. Figura Chrystusa mała, podobnie jak kartusz INRI w układzie poziomym.

Otoczenie: Krzyż stoi przy skrzyżowaniu, obok ogrodzenia posesji. Otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem i podniesiony na grubej płycie.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Woszczyce, ul. Piastowska

Boża Męka - Woszczyce, ul. Piastowska Boża Męka - Woszczyce, ul. Piastowska
Boża Męka - Woszczyce, ul. Piastowska Boża Męka - Woszczyce, ul. Piastowska
Boża Męka - Woszczyce, ul. Piastowska Boża Męka - Woszczyce, ul. Piastowska