home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Zgoń, ul. Gostyńska

Rok powstania: ok. 1900

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolna część podstawy stanowi wysoką stopkę ze ściętymi górnymi narożnikami. Na lewym boku stopki podpis wykonawcy: K. Pokorny Kattowitz. Górna część podstawy wyższa, z profilowaną płyciną na froncie. Na podstawie gruba płyta z podwójnym profilem, wałkowym i kowadełkowym. Cokół nieznacznie węższy od podstawy. W nim trzy głębokie wnęki o trójlistnych zwieńczeniach, dopełnionych do prostokąta. Pod wnękami stopki figur, w formie płaskich kielichów z gałką. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka z wciętym profilem. Trójkąty pod daszkiem lekko pogrubione.

Figury: Wnęki cokołu są puste. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu uszkodzona figura św. Marii Magdaleny. Święta klęczy bokiem do krzyża, patrząc w górę, na krzyż. Prawą rękę unosi w górę, w stronę krzyża.

Krzyż: Krzyż na obszernej, kowadełkowej stopce. Krzyż wysmukły, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Belki krzyża fazowane. Figura Chrystusa metalowa, pełna, z lekko zaciśniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany, umocowany na przecięciu ramion.

Otoczenie: Krzyż stoi przy bocznej drodze, na skraju nieużytków, podniesiony na pojedynczej płycie. Obok rosły dwa grochodrzewy, obecnie ścięte.

Uwagi:

Stan: Zły.

Boża Męka - Zgoń, ul. Gostyńska

Boża Męka - Zgoń, ul. Gostyńska Boża Męka - Zgoń, ul. Gostyńska Boża Męka - Zgoń, ul. Gostyńska
Boża Męka - Zgoń, ul. Gostyńska Boża Męka - Zgoń, ul. Gostyńska