home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Mościska - Koźle, ul. Modrzewiowa

Rok powstania: 2. poł. XIX w.

Postument: Podstawa jednoelementowa, na cienkiej stopce. Na froncie podstawy prostokątna płycina z tablicą inskrypcyjną: Boże błogosław dziełom rąk twoich. Proszę o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za dusze w czyściu cierpiące. Fundatorzy P.B.. Na podstawie gruba płyta o kowadełkowym przekroju. Cokół szeroki i niski. W nim wnęka na figurę o trójlistnym ostrym zwieńczeniu. Narożniki nad łukiem wnęki zdobione kwiatowym wzorem. Frontowa ściana wokół wnęki zdobiona liściastym reliefem. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka. Trójkąty pod daszkiem nieco pogrubione. We frontowym trójkącie symbol IHS. W bocznych trójkątach ośmiolistne rozetki. Cały krzyż jest polichromowany.

Figury: We wnęce cokołu figurka modlącej się Matki Bożej.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej stopce. Belki krzyża fazowane, z ostrogami. Ramiona krzyża zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa pełna. Kartusz INRI mały, w układzie poziomym, z niesymetrycznymi krawędziami.

Otoczenie: Krzyż stoi w ogrodzie posesji, otoczony gęstą roślinnością. Ustawiony na wysokim bloku. Dół krzyża przesłonięty przez drewniane ogrodzenie.

Uwagi:

Stan: Przeciętny. Krzyż jest zadbany, ale wzmocniony metalowymi obejmami.

Boża Męka - Koźle, ul. Modrzewiowa

Boża Męka - Koźle, ul. Modrzewiowa Boża Męka - Koźle, ul. Modrzewiowa
Boża Męka - Koźle, ul. Modrzewiowa Boża Męka - Koźle, ul. Modrzewiowa
Boża Męka - Koźle, ul. Modrzewiowa