home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat mikołowski
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka
Mikołów-Kamionka, ul. Katowicka

Rok powstania:

Architektura: Neogotycka kapliczka na rzucie prostokąta z pięcioboczną, niższą absydą oraz wydatnymi przyporami w narożnikach i pośrodku bocznych ścian. Kapliczka z cegły, nietynkowana. W bocznych ścianach po dwa okna ze skośnymi parapetami, zwieńczone ostrołukowo. Takie samo okno umieszczono w ścianie absydy. Podobnie zwieńczone wejście zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonymi płycinami. Wokół kapliczki biegnie obłożony kamieniem cokolik. Pod dachem, na frontowej i bocznych ścianach biegnie ceglany, ostrołukowy fryz. Wejście do kapliczki obramowuje ceglany, trójkątnie zwieńczony portal. Ponad drzwiami, w szczycie ślepa rozetka z cegieł. Kapliczka nakryta dwuspadowym dachem. W przedniej części dachu obita blachą sygnaturka o trójkątnie zwieńczonych otworach i wieżowym daszku. Na szczycie sygnaturki metalowy, ażurowy krzyż z koniczynowo zakończonymi ramionami.

Wnętrze: Sklepienie krzyżowe. Dwie części wnętrza łączy łukowe przejście. Wejście do absydy zwieńczone ostrołukowo. W absydzie neogotycki ołtarzyk ze sterczynami i kwiatonami. W ołtarzu obraz Zwiastowania Maryi. Predella ołtarza z płyciną zdobioną rozetą z symbolem Marii i rzędem gotyckich okien. Pod ołtarzem dwa aniołki z książkami. W ścianie na prawo od wejścia wmurowana kamienna tablica.

Otoczenie: Kapliczka stoi przy szosie. Po przebudowie drogi znalazła się poniżej poziomu drogi. Prowadzą do niej (w dół) schodki. Od szosy odgrodzona przeźroczystą osłoną. Za kapliczką rośnie grupa drzew.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka

Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka
Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka
Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka Kapliczka domkowa - Mikołów, ul. Katowicka