home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat mikołowski
- katalog obiektów

katalog

Kolumna Trójcy Świętej
Zgoń, ul. Klubowa

Rok powstania: 1912

Figury: Na płycie ustawionej na kapitelu, grupa Trójcy Świętej. Po lewej siedzi Syn Boży, na kolanach trzyma otwartą księgę z literami Α Ω, lewą ręką podtrzymuje duży krzyż. Po prawej siedzi Bóg Ojciec w szacie z zapinką, na kolanach trzyma królewskie jabłko. W ich tle skała, a na jej szczycie gołąbek z rozpiętymi skrzydłami, czyli Duch Święty.
Trzy figury znajdują się ponadto we wnękach cokołu. We frontowej wnęce Matka Boża stoi wyprostowana, z rękami skrzyżowanymi na piersiach. Pod jej stopami grupa aniołków w formie putto. Na lewym boku cokołu figura św. Franciszka w habicie. Lewą ręką przyciska do piersi krzyż, w prawej trzyma księgę. W trzeciej wnęce święty męczennik z krzyżem i liliami.

Postument: Podstawa dwuelementowa, na stopce. Dolna część podstawy niska, z wyrytym napisem fundacyjnym: Fundator Alois Dyrda 1912. Elementy podstawy oddzielone płytą zwężającą się ku górze łamanym łukiem. Górna część podstawy wyższa, z kwadratową płyciną na froncie. W płycinie późniejsza płyta z inskrypcją: Niech będzie błogosławiona święta i nieśmiertelna Trójca teraz i na wieki wieków Amen. Na podstawie gruba płyta o potrójnym profilu łączącym profil kowadełkowy i esowaty. Cokół nieco węższy od podstawy. Z trzech stron cokołu płytkie, podwójnie profilowane wnęki na figury. Wnęki mają łukowe zwieńczenie z ozdobnym zwornikiem. Figury stoją na stopniach o kielichowych podstawach, zakończonych ozdobną stopką. Kielichy zdobione roślinnymi reliefami. Cokół zwieńczony wolutowym kapitelem zdobionym ornamentem w formie rzędu kul. Boki kapitelu zdobione zniszczonym reliefem o roślinnych formach.

Otoczenie: Figura stoi na wydzielonej części posesji. Otoczona rzędem wysokich żywotników, które tworzą też żywopłot ogradzający długie dojście do figury od strony ulicy. Teren jest ogrodzony drewnianym płotem i metalową bramą.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura - Zgoń, ul. Klubowa

Figura - Zgoń, ul. Klubowa Figura - Zgoń, ul. Klubowa
Figura - Zgoń, ul. Klubowa Figura - Zgoń, ul. Klubowa
Figura - Zgoń, ul. Klubowa Figura - Zgoń, ul. Klubowa Figura - Zgoń, ul. Klubowa
Figura - Zgoń, ul. Klubowa Figura - Zgoń, ul. Klubowa