home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat mikołowski
- katalog obiektów

katalog

Kolumna Trójcy Świętej
Zazdrość, ul. Żorska

Rok powstania: 1920

Figury: Na płycie ustawionej na kapitelu, grupa Trójcy Świętej. Po lewej siedzi Syn Boży, trzymając w prawej ręce drewniany krzyż. Po prawej siedzi Bóg Ojciec z długą brodą i włócznią w prawej dłoni. Ponad nimi, na tle nieba gołąbek z rozpiętymi skrzydłami, wysyłający promienie, czyli Duch Święty. We wnęce cokołu ponadto figurka Matki Bożej Niepokalanej.

Postument: Podstawa jednoelementowa, na stopce, podniesiona na dodatkowym bloku. Na jej froncie prostokątna płycina z tablicą fundacyjną: Któryś cierpiał za nas rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Ojcze nasz i zdrowaś Marya. Fundatorzy Ignacy Dlutzik i Karolina żona jego 1920. Na podstawie podwójna płyta. Dolna, podcięta warstwa płyty o profilu wałkowym, górna warstwa kowadełkowa. Cokół niezbyt wysoki, z wnęką na figurę na froncie. Wnęka zwieńczona ostrołukowo. W bocznych ścianach cokołu płyciny o kształcie frontowej wnęki. Cokół zwieńczony wolutowym kapitelem zdobionym pasem owalnych oczek. Boczne ściany kapitelu zdobione liściastym reliefem. Kolumna jest polichromowana z użyciem żywych kolorów.

Otoczenie: Figura ustawiona na grubej płycie, na trawniku, przy wjeździe do posesji. Jest ciasno ogrodzona niskim, ozdobnym, metalowym płotkiem. W tle rozłożysta lipa i żywopłot.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Figura - Zazdrość, ul. Żorska

Figura - Zazdrość, ul. Żorska Figura - Zazdrość, ul. Żorska Figura - Zazdrość, ul. Żorska
Figura - Zazdrość, ul. Żorska Figura - Zazdrość, ul. Żorska
Figura - Zazdrość, ul. Żorska Figura - Zazdrość, ul. Żorska