home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Mysłowice
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Dziećkowice, ul. Długa

Rok powstania: 1906

Postument: Podstawa trzyelementowa. Dwa dolne elementy schodkowe, łączone skosem. Na wyższym z nich wyryta na froncie data 1906. Najwyższa część podstawy oddzielona płytą o esowatym, łamanym profilu. Na jej froncie kwadratowa płycina z liściasto wyciętymi narożnikami. W płycinie przymocowana wtórna tablica z inskrypcją: Fundatorami tego krzyża są obywatele gminy Dzieckowice. Cokół oddzielony od odstawy daszkowym, podciętym gzymsem. W cokole wnęka o obrysie zewnętrznym ostrołukowym i wewnętrznym zwieńczeniu trójlistnym. Wnęka zamknięta szklanymi drzwiczkami. Górna część cokołu pogrubiona. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka od dołu łukowo podciętego.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na wielobocznym stopniu. Maria w lekkim kontrapoście, z pochyloną głową i rękami złożonymi w modlitwie.

Krzyż: Krzyż na schodkowym stopniu zwieńczonym kowadełkiem. Belki krzyża fazowane, ramiona zakończone w fantazyjną strzałkę. Mała, metalowa figurka Chrystusa i maleńki kartusz są wtórne.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju drogi w cieniu starej lipy. Otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem, podniesiony na dwóch płytach.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Mysłowice, ul. Długa

Boża Męka - Mysłowice, ul. Długa Boża Męka - Mysłowice, ul. DŁuga Boża Męka - Mysłowice, ul. Długa
Boża Męka - Mysłowice, ul. Długa Boża Męka - Mysłowice, ul. Długa