home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Mysłowice
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Nepomucena
Mysłowice, ul. Świerczyny

Rok powstania: Przeł. XVIII/XIX w. (?)

Figura: Profesjonalnie wykonana figura św. Jana stoi na stopniu w formie wysokiego słupka. Jan stoi w kontrapoście, z dużym krucyfiksem opartym na prawym ramieniu, podtrzymywanym od dołu lewą ręką. Święty pochyla się z troską nad krzyżem. Ubrany standardowo, z narzuconą peleryną z frędzlami, ale bez stuły. Nad głową Jana metalowa aureola pozbawiona gwiazdek.

Postument: Postument w formie dwupiętrowego grubego słupa o kwadratowym przekroju. Słup jest silnie fazowany, przy czym fazowanie kończy się łukiem w górnej jego części. Pośrodku wysokości postumentu biegnie dwuwarstwowy gzyms o esowatym profilu. W górnej części postumentu, od frontu, nieduża, ale głęboka wnęka o łukowym zwieńczeniu. Postument zwieńczony daszkowym gzymsem podkreślonym od dołu zwężającym się, esowatym profilem.

Otoczenie: Figura stoi na skwerze przy kamienicy. Wokół posadzono ozdobną roślinność. W pobliżu zachował się fragment ozdobnego ogrodzenia.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura Jana Nepomucena - Mysłowice, ul. Świerczyny

Figura Jana Nepomucena - Mysłowice, ul. Świerczyny Figura Jana Nepomucena - Mysłowice, ul. Świerczyny Figura Jana Nepomucena - Mysłowice, ul. Świerczyny
Figura Jana Nepomucena - Mysłowice, ul. Świerczyny