home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Mysłowice
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Józefa
Mysłowice, ul. Starokościelna

Rok powstania: Koniec XIX w. (?)

Figura: Na stopniu figura św. Józefa. Święty stoi w lekkim kontrapoście spoglądając w dal. Lewą ręką podtrzymuje szaty, w prawej, opuszczonej trzyma palmę.
We wnęce cokołu figura św. Anny z małą Marią. Maria z rękami złożonymi do modlitwy, patrzy na Matkę, która unosi prawą rękę. Figury stoją na kilkuwarstwowym, łukowo zakreślonym stopniu.

Postument: Dolną część podstawy stanowią dwa, schodkowo ułożone bloki na prostokątnym rzucie. Na nich podwójna płyta – dolna z wałkowym profilem i górna z profilem kowadełkowym. Górna część podstawy nieco węższa. Front tej części podstawy zdobiony szeroką, profilowaną płyciną o ostrołukowym zwieńczeniu. Podstawa zwieńczona łukowo podciętym daszkowym gzymsem, podkreślonym wałkiem. Cokół z obszerną, profilowaną wnęką o trójlistnym zwieńczeniu. Pod wnęka prostokątna płycina. W niej zamocowany metalowy wieszak na latarnię. Cokół zwieńczony wysokim gzymsem w formie łamanego daszka, ponad który wznosi się ośmioboczny stopień figury uzupełniony kryształowymi podporami.

Otoczenie: Figura stoi na skwerze przy kościele pw. NSPJ. W tle wysokie żywotniki.

Uwagi:

Stan: Figura wymaga remontu.

Figura Józefa - Mysłowice, ul. Starokościelna

Figura Józefa - Mysłowice, ul. Starokościelna Figura Józefa - Mysłowice, ul. Starokościelna Figura Józefa - Mysłowice, ul. Strokościelna
Figura Józefa - Mysłowice, ul. Starokościelna