home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
-katalog obiektów

katalog

Boża Męka
Ruda Śląska-Halemba, ul. 1 Maja

Rok powstania: 1892

Postument: Podstawa dwuelementowa, na stopce. Pomiędzy elementami postawy podcięta płyta o esowatym profilu. Górna część podstawy szeroka i niska. Na jej froncie kwadratowa płycina o łukowo wyciętych narożnikach. W niej obszerna inskrypcja: I stały podle krzyża Jezusowego matka jego i siostra matki jego Marya Kleophasowa i Marya Magdalena Jan. 19. 25 / O Matko Jezusowa, któraś stała Pod Krzyżem bardzo troskliwa Zawsze o życie nasze dobre dbała Bądź i przy śmierci nam miłościwa. Na podstawie daszkowy gzyms, łukowo zwężający się ku dołowi i podkreślony listwą. Cokół niezbyt wysoki, z ostrołukowo zwieńczoną wnęką. Gzyms cokołu kwadratowy z trójkątnymi ozdobami po bokach i ćwierćrozetkami w narożnikach. Trójkąty i ćwierćrozetki zdobione roślinnymi motywami.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej. Maria stoi wyprostowana, ze wzrokiem utkwionym przed siebie, z dłońmi złożonymi na podołku.

Krzyż: Krzyż na schodkowej stopce uzupełnionej kryształowymi przyporami. Belki krzyża lekko fazowane, z ostrogami, ramiona zakończone prosto. Oryginalna w kształtach figura Chrystusa ze specyficznie wykręconym płótnem, którym jest przewiązany. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku przy placu kościoła pw. MB Różańcowej, w cieniu jawora.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja