home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
-katalog obiektów

katalog

Boża Męka
Ruda Śląska-Kochłowice, ul. Wyzwolenia

Rok powstania: 1903

Postument: Krzyż stoi na kamiennej podmurówce. Podstawę stanowi prosta płyta. Pomiędzy cokołem i podstawą płyta zwężająca się łamanym, esowatym profilem. Cokół niski i szeroki, na rzucie kwadratu, lekko zwężający się ku górze. Gzyms cokołu ma formę prostokątnej nakładki na cokół, z wyciętymi z czterech stron łukami i ząbkowaniem wzdłuż dolnej krawędzi. Na froncie cokołu, w górnej części płycina łącząca się z wycięciem gzymsu.

Figury: W płycinie na froncie cokołu płaskorzeźba z półpostacią Matki Bożej z lekko przechyloną głową. Nad głową Marii aureola.

Krzyż: Krzyż na rozbudowanej stopce złożonej z kilku warstw stopniowo łukami zwężających się ku górze. Środkowa warstwa stopki o wypukłym profilu, zdobiona łezkowym wzorem. Krzyż prosty, z małą, pełną figurką Chrystusa. Kartusz INRI mały ale ozdobny, w układzie pionowym ale z literami w jednym poziomie. Brzegi kartusza silnie, niesymetrycznie wywinięte.

Otoczenie: Krzyż stoi na małej wysepce pośrodku skrzyżowania. Podniesiony na grubej płycie. Przed krzyżem betonowy kwietnik.

Uwagi:

Stan: Boża Męka wymaga remontu. Krzyż jest wzmocniony metalową obejmą.

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia