home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
-katalog obiektów

katalog

Boża Męka
Ruda Śląska-Kochłowice, ul. Wyzwolenia

Rok powstania: 1886

Postument: Podstawa czteropiętrowa na stopce. Trzy dolne piętra są ustawione schodkowo, ale szerokość wyższego piętra jest tylko odrobinę mniejsza, niż piętra poniżej. Dolna część podstawy niezbyt wysoka, bez ozdób. Kolejna część jest podobnej wysokości i posiada prostokątną, profilowaną płycinę z wyrytą inskrypcją: In cruce salus nostra [W krzyżu nasze zbawienie] i datę 1886. Trzecia część podstawy jest wyższa. Na jej froncie kwadratowa płycina ze zniszczoną polską inskrypcją z tekstem Ewangelii św. Łukasza. Na lewym boku tego elementu płycina z niemiecką wersją tekstu z rozdziału 4 22, który w oryginale brzmi: Und alle zeugten fϋr ihn und wunderten sich ϋber die lieblichen Worte, die aus seinem Munde giegnen, und sprachen ist das nicht Josephs Sohn?. Nieudolna renowacja krzyża sprawiła, że odtworzona część tekstu jest poprzekręcana. Poniżej zatarty częściowo tekst modlitwy do Jezusa (syna Józefa). Na prawym boku tej części podstawy podobna płycina z nieczytelnym napisem. Ostatnia cześć podstawy, podkreślona okrągłą listwą, łączy się z gzymsem. We froncie tej części podstawy wąska wnęka o podkowiastym zwieńczeniu. Wokół wnęki listwa obramowująca z pozornymi kolumienkami. Gzyms o głębokich wygięciach z wielokrotnym profilowaniem. Powyżej gzymsu cokół na stopce. W cokole wnęka na figurę o kształcie identycznym jak mała wnęka pod gzymsem podstawy, z dodatkowym profilem łuku. Boczne ściany cokołu zdobione płycinami o takim samym kształcie. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu zbliżony kształtem do gzymsu podstawy, ale o nieco płytszych wygięciach. W wygięciach gzymsu sześcioramienne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu figura modlącej się Matki Bożej na kuli ziemskiej, z różańcem.

Krzyż: Krzyż na dwuczęściowej stopce. Dolna część stopki kostkowa z rozszerzoną podstawą, górna część esowato zwężająca się ku górze. Krzyż wysmukły, z fazowanymi belkami, ostrogami, z ramionami zakończonymi prosto. Figura Chrystusa metalowa, pełna. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi przy ścianie kościoła na lewo od wejścia, na ogrodzonym terenie kościelnym. Krzyż jest podniesiony na dwóch płytach.

Uwagi:

Stan: Dobry, pomijając stan inskrypcji.

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Wyzwolenia