home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
-katalog obiektów

katalog

Boża Męka
Ruda Śląska-Bielszowice, ul. Górna

Rok powstania: 1892

Postument: Postument szeroki, na rzucie krzyża. Środkowe części podstawy i cokołu wysunięte. Podstawa jednoelementowa, zdobiona trzema prostokątnymi płycinami. Cokół oddzielony od podstawy grubą płytą o łamanym esowatym profilu. Środkowa część cokołu jest szersza i wyższa od bocznych elementów. Na froncie cokołu trzy płyciny zwieńczone trójlistnymi łukami, dopełnionymi do pełnego łuku. Ponad łukami gęsty, roślinny relief. W środkowej płycinie potrójna inskrypcja: wy wszyscy którzy przechodzicie uważcie jeżeli jest boleść jako boleść moja! / Tak Bóg umiłował świat że Syna Swego jednego za nas ofiarował / Uważ grzeszniku! Jak drogo odkupiona jest dusza twoja, a jak lekomyślnie ją utracasz. W łuku nad inskrypcją wyryte Oko Opatrzności. Środkowa część cokołu zwieńczona gzymsem w formie łamanego daszka. Boczne części cokołu zwieńczone daszkowo.

Figury: Pod krzyżem dwie figury na wielobocznych, płaskich stopniach. Przy prawym boku Matka Boża z dłońmi splecionymi na prawym boku, zapatrzona w lewo. Po drugiej stronie św. Jan Ewangelista z prawą dłonią na sercu. Figury są polichromowane.

Krzyż: Krzyż na dużej stopce, zwężającej się łukowo ku górze, nakrytej wydatnym, daszkowym gzymsem. Krzyż z belkami fazowanymi na całej długości. Ramiona zakończone koniczynowo. Metalowa figura Chrystusa duża, wielkości krzyża. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany, wystający poza belkę.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju chodnika przy skrzyżowaniu. Ustawiony na masywnej kamiennej podstawie. Otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. W tle rosną lipy.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Górna