home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
-katalog obiektów

katalog

Boża Męka
Ruda Śląska-Czarny Las, ul. 1 Maja

Rok powstania: 1891

Postument: Postument szeroki, na rzucie litery T. Środkowe części podstawy i cokołu wysunięte. Podstawa dwuelementowa. Dolna część postawy ze ściętą górną krawędzią. Na dolnym skraju tego elementu podpis budowniczego: K. Pokorny Kattowitz. Środkowa część górnego elementu podstawy zdobiona profilowana płyciną z trójlistnie wyciętymi narożnikami. W płycinie napis fundacyjny: Fundatorzy Vincent i Albina Pyka i dzieci ich 1891. Cokół oddzielony od podstawy grubą płytą o łamanym esowatym profilu. Środkowa część cokołu jest szersza i wyższa od bocznych elementów. Na froncie cokołu trzy profilowane płyciny zwieńczone trójlistnymi łukami, dopełnionymi do pełnych łuków. Ponad środkową płyciną roślinny relief. W środkowej płycinie inskrypcja: Jezu na krzyżu rozpięty gdyś oddał Ducha Twego Tedy byłeś z krzyża zdjęty A do grobu nowego Od nieprzyjaciół Twych złożony Z któregoś Ty uwielbiony Dnia trzeciego zmartwychwstał. W łuku nad inskrypcją sześcioramienna rozetka. Środkowa część cokołu zwieńczona gzymsem w formie łamanego daszka. Boczne części cokołu zwieńczone płytkami o geometrycznym profilu.

Figury: Pod krzyżem dwie figury na wielobocznych, płaskich stopniach. Przy prawym boku Matka Boża, pochylona, z dłońmi złożonymi do modlitwy. Po drugiej stronie św. Jan Ewangelista, spogląda na krzyż, z lewą dłonią na sercu, prawą uniesioną. Figury są polichromowane.

Krzyż: Krzyż na dużej stopce, zwieńczonej daszkowym gzymsem. Belki krzyża fazowane na całej długości. Ramiona zakończone koniczynowo. Metalowa figura Chrystusa duża, wielkości krzyża. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany, wystający poza belkę.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju chodnika przy skrzyżowaniu. Ustawiony na płycie obłożonej marmurem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja Boża Męka - Ruda Śląska, ul. 1 Maja