home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
-katalog obiektów

katalog

Boża Męka
Ruda Śląska-Wirek, ul. Okopowa

Rok powstania: 1901

Postument: Podstawa dwuelementowa ustawiona na dwóch rozłożystych stopniach. Na froncie stopni inskrypcja: Die Liebe hängt am Kreuz mit ausgespannien Armen viele gehen als wäre nichts gesehen z datą 1901. Dolna część podstawy stanowi grubą stopkę. Na jej froncie wydobyte pozostałości niemieckiej inskrypcji. Górny element podstawy węższy, obecnie bez napisów. Podstawa zwieńczona gzymsem, od dołu grzybkowym, od góry daszkowym. Cokół szerokości równej podstawie, cały zajęty przez profilowaną wnękę o ostrołukowym zwieńczeniu. Na bokach cokołu znajdowały się inskrypcje. Na prawym boku wydobyto pozostałość inskrypcji: Schauet ob ein Schmerz gleich się meinen Schmerz. Inskrypcja na lewym boku zniszczona. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka, silnie podcięty.

Figury: Figury Matki Bożej brak.

Krzyż: Krzyż na stopce o ściętych górnych krawędziach. Do boków stopki dostawione przypory w formie prostokątnych płytek. Krzyż z fazowanymi belkami i wydatnymi ostrogami. Ramiona krzyża zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa współczesna, podobnie jak kartusz.

Otoczenie: Krzyż stoi przy drodze, w załamaniu muru okalającego szkolny plac. Teren przy krzyżu wyłożony kostką chodnikową.

Uwagi:

Stan: Dobry, pomijając zniszczone elementy.

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Okopowa

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Okopowa Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Okopowa Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Okopowa
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Okopowa
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Okopowa Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Okopowa