home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
-katalog obiektów

katalog

Grupa Ukrzyżowania
Ruda Śląska-Ruda,
ul. Porębska, cmentarz

Rok powstania: 1907

Postument: Rozłożysta podstawa jest trzywarstwowa. Na lewym boku dolnego elementu podpis budowniczych [A. Schefflers Nachflg. / J. Beck Ziegenhals]. Środkowa warstwa połączona z dolną warstwą skosem. Na jej froncie data 1907. Środkowy element połączony z górnym płytą o wklęsłym profilu. Górna część podstawy jest dużo wyższa. Na jej froncie dwujęzyczna inskrypcja w ramce zdobionej roślinnym ornamentem: Ich bin die Auferstehung und das Leben: wer an mich glaubt, wird leben, wenn er auch gestorben ist. Joh 11.25 / Jam jest zmartwychwstanie i żywot: kto we mnie wierze, choćby i umarł, żyć będzie. Jan 11.25]. Boczne ściany pokryte delikatnym ornamentem roślinnym, tylna zdobiona ramką o podobnych motywach. Pod gzymsem podstawa obwiedziona okrągłą listwą. Gzyms podstawy daszkowy, ku dołowi zwężający się łukiem.

Figury: Pod krzyżem, na wielobocznych stopniach, dwie postacie w kontrapoście. U lewego boku krzyża Matka Boża, pochylona, z rękami złożonymi na piersiach. Po przeciwnej stronie św. Jan Ewangelista, zamyślony, z dłońmi złożonymi w modlitwie.

Krzyż: Krzyż ustawiony na podwyższeniu w formie skały. Stopka krzyża prosta. Belki krzyża z lekko ściętymi narożnikami, górna belka wysoka. Figura Chrystusa pełna, z rękami rozłożonymi wzdłuż poziomej belki, z lekko zamkniętymi dłońmi. Duży kartusz INRI w układzie pionowym, lekko złamany, z niesymetrycznie odwiniętymi brzegami.

Otoczenie: Krzyż stoi na końcu głównej alei cmentarnej. Podniesiony na dwóch płytach, otoczony skromnym metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska

Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska
Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska Boża Męka - Ruda Śląska, ul. Porębska