home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka MB Częstochowskiej
Ruda Śląska-Kłodnica, ul. Kaczmarka

Rok powstania: 1909

Architektura: Kapliczka z cegły, na rzucie prostokąta, z dwuspadowym dachem, nie tynkowana. Pośrodku bocznych ścian okna o ostrołukowym zwieńczeniu. Tak samo zwieńczone wejście zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonym szczytem. Małe okienko zwieńczone odcinkowym łukiem znajduje się też w górnej części tylnej ściany. Narożniki ścian wzmocnione filarami. Wzdłuż okapu biegnie dwuwarstwowy, ząbkowany gzyms z wysuniętych cegieł. Szczyty nieco podwyższone ponad dach. Frontowy szczyt jest zdobiony rzędem ostrych łuków biegnących wzdłuż krawędzi dachu. Ponad wejściem wzór z cegieł w formie krzyża. Ponad szczytem metalowy krzyż z ramionami zakończonymi koniczynkowo i rozszczepionym na końcach kartuszem INRI. Pośrodku kalenicy drewniana sygnaturka obita blachą. Sygnaturka jest dość szeroka, ma namiotowy daszek zwieńczony cebulowym szpicem. Na ścianie przy wejściu tablica informacyjna.

Wnętrze: Wnętrze nakryte łukowo, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. Wnętrze jest niemal puste. Na tylnej ścianie wisi krucyfiks. W narożniku figura św. Józefa z lilią w prawej ręce.

Otoczenie: Kapliczka stoi na skwerze przy zakręcie drogi, w narożniku tworzonym przez ogrodzenia posesji. Do kapliczki prowadzi chodnik. Ocieniają ją trzy lipy.

Uwagi: Kapliczka wybudowana z inicjatywy ks. Ludwika Tunkla.

Stan: Dobry.

Kapliczka domkowa - Ruda Śląska, ul. Kaczmarka

Kapliczka domkowa - Ruda Śląska, ul. Kaczmarka Kapliczka domkowa - Ruda Śląska, ul. Kaczmarka Kapliczka domkowa - Ruda Śląska, ul. Kaczmarka
Kapliczka domkowa - Ruda Śląska, ul. Kaczmarka Kapliczka domkowa - Ruda Śląska, ul. Kaczmarka