home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
- katalog obiektów

katalog

Figura Chrystusa Zmartwychwstałego
Ruda Śląska-Kochłowice, ul. Tunkla

Rok powstania: 1902

Figura: Chrystus stoi wyprostowany na chmurze, patrząc przed siebie. Prawą rękę z wyciągniętym palcem unosi w geście nauczania. Lewą rękę opiera na metalowej chorągwi. U stóp Chrystusa, po jego prawej stronie klęczy anioł. Wpatrzony w górę na Chrystusa, lewą dłoń opierając na sercu, anioł szeroko rozpościera skrzydła. Drugi anioł klęczał zapewne po przeciwnej stronie, ale pozostał po nim jedynie but.

Postument: Dwa masywne kamienie z górną krawędzią profilowaną esowato stanowią rodzaj stopki dla szerokiego postumentu. Postument zwieńczony masywnym, grubym gzymsem o wielu profilach, z szerokim wygięciem pośrodku frontowej ściany. Ku dołowi gzyms zwęża się szerokim, wypukłym profilem podkreślonym kwadratową listwą. Frontowa ściana postumentu zdobiona trzema płycinami. Środkowa płycina jest największa, zwieńczona trójlistnym łukiem. Boczne płyciny zamknięte prostokątną ramką ze strzałkowym wypełnieniem narożników. Inskrypcja ze środkowej płyciny nie zachowała się nawet częściowo. W bocznych płycinach dwa herby. W prawej płycinie wielopolowy herb Henckel von Donnersmarcka. W lewej płycinie herb z dwoma jednorożcami którejś z pokrewnych rodzin. Na lewym boku postumentu umieszczono małą wizytówkę budowniczego: Joh. Baumeister Stain-u.Holz Bildhauer Breslau. Ponad gzymsem ułożono dwie grube, proste płyty, z których dolna jest zdobiona zygzakowatym wzorem. Kolejna płyta jest upodobniona do ziemi, na której klęczą anioły. Pośrodku postumentu ułożone jeszcze trzy mniejsze płyty stanowiące podstawę figury Chrystusa.

Otoczenie: Figura stoi na placu kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, na lewo od głównego wejścia do świątyni. Postawiona na podwójnej płycie, skierowana w stronę ulicy.

Uwagi:

Stan: Zły.

Figura - Ruda Śląska, ul. Tunkla

Figura - Ruda Śląska, ul. Tunkla Figura - Ruda Śląska, ul. Tunkla Figura - Ruda Śląska, ul. Tunkla
Figura - Ruda Śląska, ul. Tunkla
Figura - Ruda Śląska, ul. Tunkla Figura - Ruda Śląska, ul. Tunkla