home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Nepomucena
Ruda Śląska-Godula, Plac Niepodległości

Rok powstania: 1881 r.

Figura: Profesjonalnie wykonana figura na płaskim, ośmiobocznym stopniu. Święty stoi wyprostowany w standardowym stroju, ze stułą. W prawej ręce trzyma krucyfiks, pod nim palmę. Lewą dłonią wskazuje na serce. Nie patrzy na krzyż, wpatrując się przed siebie. Nie ma też aureoli.

Postument: Postument składa się z trzech elementów, Stopka zwęża się skośnie ku niskiej podstawie. Podstawa oddzielona jest od cokołu grubą płytą o głębokim, łamanym esowatym profilu. Cokół na rzucie kwadratu z fazowanymi krawędziami, zdobiony jest głębokimi płycinami o ostrołukowym zwieńczeniu. Podstawa i cokół wzmocnione są na krawędziach przyporami. Gzyms cokołu daszkowy, ośmiopołaciowy, podcięty głębokim, łukowym profilem.

Otoczenie: Figura stoi na skwerze, ustawiona na płycie. Po bokach figury, od frontu, dwa wysokie, metalowe, ozdobne słupki-świeczniki.

Uwagi: Figura fundowana przez parafian z Goduli z okazji 25-lecia posługi kapłańskiej pierwszego proboszcza parafii – Fryderyka Hofrichtera.

Stan: Dobry.

Figura - Ruda Śląska, Pl. Niepodległości

Figura - Ruda Śląska, Pl. Niepodległości Figura - Ruda Śląska, Pl. Niepodległości Figura - Ruda Śląska, Pl. Niepodległości
Figura - Ruda Śląska, Pl. Niepodległości