home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Ruda Śląska
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Nepomucena
Ruda Śląska-Halemba, ul. Młyńska

Rok powstania: 1894

Figura: Figura św. Jana Nepomuena w lekkim kontrapoście. Ubrany w tradycyjny, ale niezbyt bogaty strój, ze stułą. Jan spogląda przed siebie, nieco w dół. Na prawym ramieniu trzyma niewielki krucyfiks i palmę. Palec lewej ręki trzyma na ustach. Figura polichromowana.

Postument: Podstawa jednoelementowa w formie wysokiej stopki, ze ściętymi krawędziami. Na jej froncie napis fundacyjny: Fundatorzy Parafianie. Na podstawie gruba płyta zwężająca się esowatym profilem ku cokołowi. Na niej kolejna, znacznie cieńsza płyta o powtórzonym profilu. Niski cokół obwiedziony w dole cokolikiem. Cokół lekko zwęża się ku górze. Na froncie cokołu płycina w formie otwartej księgi, z inskrypcją: Św. Janie. Obyśmy doznali w każdej potrzebie Tu na tym padole pomocy z Ciebie. Gzyms cokołu dwuwarstwowy, z dolną warstwą o profilu wałkowym, górną o profilu wklęsłym. Postument na całej wysokości ma ścięte (fazowane) krawędzie.

Otoczenie: Figura stoi w narożniku posesji, tuż przy chodniku. Podniesiona na kilku grubych płytach, ale ponieważ stoi w obniżeniu, znajduje się na poziomie chodnika. Ogrodzona ozdobnym, metalowym płotkiem, od strony chodnika znacznie obniżonym. W tle gęste drzewa i ozdobne krzewy.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura - Ruda Śląska, ul. Młyńska

Figura - Ruda Śląska, ul. Młyńska Figura - Ruda Śląska, ul. Młyńska Figura - Ruda Śląska, ul. Młyńska
Figura - Ruda Śląska, ul. Młyńska Figura - Ruda Śląska, ul. Młyńska
Figura - Ruda Śląska, ul. Młyńska