home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat tarnogórski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Nakło Śląskie, ul. Główna

Rok powstania: 1912

Postument: Podstawa trzyelementowa. Dolna część stanowi wysoką stopę o skośnie ściętych górnych krawędziach. Środkowa część ma w połowie wysokości wycięte (fazowane) krawędzie pionowe. Ściany tej części podstawy zdobione złoconą ramką z liściastym wzorem w górnych narożnikach. We frontowej ramce data 1912. Trzeci element podstawy zwęża się głębokim, kowadełkowym profilem ku cokołowi. Cokół fazowany, z wnęką zwieńczoną łukowo. Wnęka jest zaszklona. Ściany cokołu zdobione roślinnym reliefem, wklęsłym na froncie i wypukłym na ścianach bocznych. Gzyms cokołu daszkowy. Ku dołowi gzyms zwęża się łukami i schodkami. Od dołu gzyms podkreślony jest listwą.

Figury: We wnęce figura Matki Bożej. Postać Marii w kontrapoście, z pochyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach.

Krzyż: Stopka krzyża rozbudowana, składa się z dwóch elementów. Oba elementy mają formę kowadełkową, ale dolny ma profile ostre, a górny profile esowato zaokrąglone. Górna część stopki krzyża zdobiona roślinnym reliefem. Belki krzyża zdobione ramkami. Ramiona krzyża koniczynowe, z ząbkami między liśćmi. Końce belek zdobione roślinnym reliefem. Figura Chrystusa metalowa, złocona. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju chodnika przy skrzyżowaniu. Podniesiony na grubym bloku i ciasno ogrodzony metalowym płotkiem z prętów.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Nakło Śląskie, ul. Główna

Boża Męka - Nakło Śląskie, ul. Główna Boża Męka - Nakło Śląskie, ul. Główna Boża Męka - Nakło Śląskie, ul. Główna
Boża Męka - Nakło Śląskie, ul. Główna Boża Męka - Nakło Śląskie, ul. Główna