home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat tarnogórski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Tarnowskie Góry-Bobrowniki, ul. Korola

Rok powstania:

Postument: Podstawa ma formę kolumny na rozbudowanej stopce. Stopka ma dwa poziomy. Dolny poziom niższy, ze skośnie ściętymi górnymi krawędziami. Górny poziom nieco węższy, w połowie wysokości ma wycięte narożniki, co nadaje mu ośmioboczny kształt. Wycięcia narożników są zdobione wstawkami o łukowo wygiętych połaciach. Kolumna jest ustawiona na niskiej, ośmiobocznej bazie. Kolumna gładka, z namalowaną inskrypcją: W Krzyżu Zbawienie. Na kolumnę nałożona jest metalowa konstrukcja w formie małej kapliczki skrzynkowej o dwuspadowym daszku i przeszklonej frontowej ścianie. Nad kapliczką konstrukcja przyjmuje formę zwężającej się ku górze, czterobocznej wieżyczki.

Figury: W przeszklonej skrzynce figurka Matki Bożej łącząca cechy MB Niepokalanej, MB Różańcowej i Najświętszego Serca MB.

Krzyż: Mały krzyż na szczycie metalowej konstrukcji, z fazowanymi belkami i ramionami zakończonymi zaostrzonymi strzałkami. Metalowa figura Chrystusa z otwartymi dłońmi jest wielkości krzyża. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, z końcami imitującymi wywinięcia, wystaje znacznie poza krawędź belki. W górnych narożnikach krzyża umieszczono płytki o liściastych formach.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju chodnika przy skrzyżowaniu, otoczony ozdobnym metalowym ogrodzeniem.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Tarnowskie Góry, ul. Korola

Boża Męka - Tarnowskie Góry, ul. Korola Boża Męka - Tarnowskie Góry, ul. Korola Boża Męka - Tarnowskie Góry, ul. Korola
Boża Męka - Tarnowskie Góry, ul. Korola Boża Męka - Tarnowskie Góry, ul. Korola