home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat tarnogórski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Miedary, ul. Główna

Rok powstania: 1876

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część w formie dużego bloku o skośnie ściętych górnych narożnikach. Górna część podstawy niższa. Pierwotna inskrypcja została zniszczona. Obecnie w jej miejsce zapisano: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Poniżej zachowała się data 1876. Na podstawie kowadełkowa płyta. Cokół z wnęką o trójlistnym zwieńczeniu. W górze cokół obwiedziony płaską listwą. Kilkuwarstwowy gzyms cokołu w formie odwróconego grzybka, od dołu rozszerza się esowato.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na ośmiobocznej stopce. Maria stoi w wyraźnym kontrapoście, wpatrzona w górę. Ręce złożyła na podołku. Na piersi Marii serce gorejące przebite siedmioma mieczami.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej podstawie. Stopka krzyża kostkowa, z lekko ściętymi górnymi narożnikami. Belki krzyża lekko fazowane, ramiona zakończone obszernymi, zaokrąglonymi strzałkami. Mała figura Chrystusa pełna, z otwartymi dłońmi. Metalowy kartusz INRI w układzie poziomym, z silnie odwiniętym lewym brzegiem.

Otoczenie: Krzyż stoi przy ogrodzeniu kościoła, od strony ulicy, w cieniu kasztanowca. Ciasno ogrodzony metalowym płotkiem z prętów.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Miedary, ul. Główna

Boża Męka - Miedary, ul. Główna Boża Męka - Miedary, ul. Główna
Boża Męka - Miedary, ul. Główna Boża Męka - Miedary, ul. Główna