home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat tarnogórski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Boruszowice, ul. Szkolna

Rok powstania: 1946

Postument: Podstawa jednoczęściowa, masywna, na niskiej stopce o zaokrąglonych krawędziach. We frontowej ścianie podstawy prostokątna płycina. W płycinie tablica z inskrypcją: Stój duszo moja patrz coś uczyniła – jakoś krzyż na Pana włożyła. Hołd wdzięczności za ocalenie naszej Gminy podczas przeszłej wojny. Boruszowice, 15.9.1946 r.. Pomiędzy podstawą i cokołem płyta zwężająca się esowatym profilem. Cokół niezbyt wysoki, z płyciną o łukowym zwieńczeniu. Cokół łączy się z krzyżem rodzajem piramidy zwężającej się esowato ku górze. W środku jej wysokości prostokątna tabliczka z datą 1946.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej, spoglądającej w górę, ze splecionymi dłońmi.

Krzyż: Krzyż na małej stopce, stanowiącej górną część piramidy na cokole. Belki krzyża zakończone koniczynowo. Figura Chrystusa wysmukła, z półotwartymi dłońmi, niemal wielkości krzyża. Kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z rozdwojoną dolną krawędzią i odwiniętą krawędzią górną.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku pomiędzy chodnikiem i ogrodzeniem posesji. Podniesiony na kilku płytach, ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Boruszowice, ul. Szkolna

Boża Męka - Boruszowice, ul. Szkolna Boża Męka - Boruszowice, ul. Szkolna
Boża Męka - Boruszowice, ul. Szkolna Boża Męka - Boruszowice, ul. Szkolna
Boża Męka - Boruszowice, ul. Szkolna