home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat tarnogórski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Brynek, ul. Tarnogórska

Rok powstania: 1900

Postument: Podstawa jednoczęściowa, na rzucie kwadratu, postawiona na trzech schodkowo ułożonych płytach. Na froncie podstawy wyryta data 1900. Na podstawie daszkowo zwieńczona płyta o kowadełkowym profilu. Ściany cokołu (poza tylną) zdobione ramkami uzupełnionymi roślinnymi ornamentami. Niemieckie inskrypcje na frontowej ścianie i lewym boku cokołu zostały w dużej części skute, zachowały się pojedyncze wyrazy. Gzyms cokołu daszkowy, ku dołowi zwężający się esowatym profilem.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Na gzymsie cokołu ustawiono dodatkową podstawę krzyża. Podstawa ma małą stopkę i profilowany gzyms wygięty łukowo z przodu i z tyłu. Na froncie chrystogram IHS. Krzyż na kostkowej stopce. Belki krzyża wysmukłe, prosto zakończone. Pełna figura Chrystusa, z ramionami rozłożonymi wzdłuż poziomej belki. Duży kartusz INRI w układzie pionowym, z dolną krawędzią silnie podwiniętą.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju łąki, przy skrzyżowaniu. Otoczony drewnianym płotkiem, wewnątrz którego wybujała roślinność. Placyk przed krzyżem wyłożony kostką chodnikową.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry, pomijając dewastację inskrypcji.

Boża Męka - Brynek, ul. Tarnogórska

Boża Męka - Brynek, ul. Tarnogórska Boża Męka - Brynek, ul. Tarnogórska Boża Męka - Brynek, ul. Tarnogórska
Boża Męka - Brynek, ul. Tarnogórska Boża Męka - Brynek, ul. Tarnogórska