home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat tarnogórski
-katalog obiektów

katalog

Kapliczka domkowa
Kalety-Miotek, ul. Tarnogórska

Rok powstania: 1877

Architektura: Kapliczka na rzucie prostokąta, szerszym bokiem skierowana do frontu. Z przodu dobudowana znacznie węższa kruchta. Obie części nakryte wspólnym dwuspadowym dachem. W bocznych ścianach małe okienka zwieńczone łukowo. W przedniej części kalenicy duża, ośmioboczna sygnaturka z ostrosłupowym dachem, zwieńczona metalowym krzyżem na kuli. Krzyż zdobiony promieniami i okręgiem. Wejście zwieńczone łukowo, zamknięte ozdobną, metalową kratą.

Wnętrze: Podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi, sklepienie kolebkowe. Na tylnej ścianie ozdobny, współczesny krucyfiks oraz drewniane figury Matki Bożej z rękami skrzyżowanymi na piersiach oraz św. Jana Ewangelisty przyciskającego dłoń do piersi.

Otoczenie: Kapliczka stoi w obrębie posesji, z wejściem od ulicy. Położona poniżej poziomu drogi, prowadzi do niej kilka schodów. Niskie położenie i obsadzenie krzewami powoduje, że kapliczka jest słabo widoczna.

Uwagi: Pierwotnie kapliczka miała wezwanie NMP.

Stan: Przeciętny.

Kapliczka domkowa - Kalety, ul. Tarnogórska

Kapliczka domkowa - Kalety, ul. Tarnogórska Kapliczka domkowa - Kalety, ul. Tarnogórska Kapliczka domkowa - Kalety, ul. Tarnogórska
Kapliczka domkowa - Kalety, ul. Tarnogórska Kapliczka domkowa - Kalety, ul. Tarnogórska