home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat tarnogórski
-katalog obiektów

katalog

Kaplica MB z Lourdes
Kamieniec, ul. Tarnogórska

Rok powstania:

Architektura: Wysoka kaplica na rzucie prostokąta, nakryta płaskim dachem. Ściana frontowa ujęta w dwa słupy zwieńczone namiotowymi daszkami. Wzdłuż okapu biegnie schodkowy gzyms. W bocznych ścianach po dwa wąskie, wysokie okna. W przedniej części dachu wieżyczka na rzucie kwadratu, z wieżowym daszkiem podkreślonym schodkowym gzymsem. Na szczycie wieżyczki duży, ozdobny, metalowy krzyż. Krzyż jest ażurowy, z kolistymi zakończeniami ramion. Obszerne wejście do kaplicy, profilowane, ma ostrołukowe zwieńczenie. Nad wejściem rozetowe okno o takim samym profilu. W jego dolnym brzegu zamontowana metalowa latarnia. Front jest zwieńczony trójboczną attyką. Wejście jest zamknięte ozdobną, metalową furtą.

Wnętrze: We wnętrzu usypano kamienny pagórek, na którym stoją figury. Tylna ściana jest łukowo wybrzuszona, z pionową listwą pośrodku. Na tle listwy ustawiono figurę Matki Bożej z Lourdes. U jej stóp klęczy mała Bernadetta.

Otoczenie: Kapliczka stoi w linii kościelnego muru, przy kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Dojście do kapliczki wyłożone kostką.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Kapliczka domkowa - Kamieniec, ul. Tarnogórska

Kapliczka domkowa - Kamieniec, ul. Tarnogórska Kapliczka domkowa - Kamieniec, ul. Tarnogórska Kapliczka domkowa - Kamieniec, ul. Tarnogórska
Kapliczka domkowa - Kamieniec, ul. Tarnogórska Kapliczka domkowa - Kamieniec, ul. Tarnogórska
Kapliczka domkowa - Kamieniec, ul. Tarnogórska