home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Tychy
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Cielmice, ul. Bieruńska

Rok powstania: 1816

Postument: Postument, podobnie jak krzyż, jest bardzo wysmukły. Trapezowa podstawa, niewiele szersza od cokołu, mieści na przedniej ścianie prostokątną płycinę na tablicę inskrypcyjną. Obecnie płyta jest zakryta lastrykową płytą z napisem Im Kreuz ist Heil 1816 [W krzyżu zbawienie]. Cokół bez ozdób, z figurą na przedniej ścianie. Gzyms cokołu w postaci prostej płytki, od dołu wyprofilowanej.

Figury: Figura Matki Bożej na froncie cokołu, stoi na szerokim, prostokątnym stopniu z rozetką. Figura w formie dość płytkiej płaskorzeźby, z zatartymi rysami twarzy. Maria z rękami splecionymi na podołku, spogląda w górę, na krzyż.

Krzyż: Wysmukły krzyż stoi na stopce ozdobionej z przodu rozetką. Cechują go krótkie ramiona zakończone w strzałkę. Postać Chrystusa mała, silnie wtopiona w krzyż, z tradycyjnym układem dłoni. Na szczycie krzyża niesymetrycznie zawinięty kartusz INRI w układzie pionowym.

Otoczenie: Krzyż stoi na terenie prywatnej posesji, otoczony gęstymi krzewami, na usypanym pagórku zdobionym kamieniami i kwiatami.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - ul. Bieruńska

Boża Męka - ul. Bieruńska Boża Męka - ul. Bieruńska
Boża Męka - ul. Bieruńska