home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Tychy
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Urbanowice, ul. Urbanowicka

Rok powstania: 1807

Postument: Podstawa i krzyż masywne. Podstawa jednoelementowa. Na jej froncie lastrykowa, prostokątna tablica inskrypcyjna z nieczytelnym napisem. Przednia ściana podstawy zdobiona zarysowaną, łamaną obwódką. Podstawa przechodzi wklęsłym profilem w węższy cokół. Cokół zwieńczony pokaźnym, wielokrotnie profilowanym gzymsem o głębokich, wydłużonych wygięciach. W polach wygięć ośmiolistne rozety.

Figury: Na cokole płaskorzeźby na wysuniętych stopniach, przy czym stopień na przedniej ścianie jest półokrągły i wybrzuszony, stopnie po bokach są prostokątne i wklęsłe. Z przodu Matki Boża z rękami złożonymi na podołku, na lewym boku św. Jan Ewangelista, na prawym setnik, jako jedyny spoglądający w górę, na krzyż, nadto pokazujący na krzyż ręką.

Krzyż: Krzyż jest współczesny, przez pewien czas Boża Męka nie miała krzyża. Krzyż stoi na stopce ozdobionej rozetą, na wzór tej z gzymsu cokołu. Figura Chrystusa jest prawie pełną rzeźbą, co jest niespotykane w czasach powstania krzyża, a postać Ukrzyżowanego jest cokolwiek zbyt pulchna. Zakończenia ramion krzyża w koniczynkę. Kartusz INRI na wzór barokowy, bardzo wywinięty, niesymetryczny. Krzyż dodatkowo zdobiony drobnym żebrowaniem na wszystkich krawędziach. Krzyż nawiązuje do krzyży tego okresu, ale bez dbałości o szczegóły.

Otoczenie: Krzyż otoczony współczesnym metalowym płotkiem, wokół gęsto zasadzone cyprysy.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - ul. Urbanowicka

Boża Męka - ul. Urbanowicka Boża Męka - ul. Urbanowicka Boża Męka - ul. Urbanowicka