home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Tychy
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Śródmieście, ul. Grota Roweckiego

Rok powstania: 1887

Postument: Wysoki cokół na prostokątnej podstawie, od której oddzielony jest dwoma profilowanymi płytami. Na przedniej ścianie podstawy nowa tablica z odtworzonym dawnym zapisem fundacyjnym: Oto Baranek Boży który gładzi grzechy świata / fundator Jacob Czardybon / Maryjanna żona jego / R. P. 1887. Większą część cokołu zajmują wnęki na figury. W górze cokół obwiedziony wąską listwą. Cokół zwieńczony wielowarstwowym profilowanym gzymsem, z półokrągłymi wygięciami. W przednim wygięciu gzymsu kwiaton.

Figury: Krzyż posiada trzy figury schowane w niszach z przodu i po bokach cokołu. Figury są głębokimi płaskorzeźbami scalonymi z cokołem. W przedniej wnęce matka Boża z rękami splecionymi na piersiach. W lewej wnęce Jan Ewangelista, w prawej Jan Chrzciciel z rękami złożonymi w modlitwie, barankiem na ramieniu i kijem pielgrzyma w prawej ręce.

Krzyż: Smukły krzyż ma ramiona zakończone w strzałkę. Postać Chrystusa delikatna, z dłońmi w klasycznym układzie. Kartusz INRI na szczycie krzyża w układzie pionowym, złamany, dolna krawędź wywinięta.

Otoczenie: Krzyż ogrodzony zniszczonym łańcuchem, jest otoczony czterema starymi kasztanowcami. Przed krzyżem płyta przypominająca wydarzenia 1979 r.

Uwagi: W czasach współczesnych krzyż był przedmiotem walki lokalnego społeczeństwa z komunistycznymi władzami. Krzyż stał dokładnie naprzeciw honorowej trybuny, z której oficjele odbierali pierwszomajowe pochody. Przed majowym świętem w 1979 r. postanowiono zburzyć niepasujący tu krzyż. Ciężkim sprzętem budowlanym doprowadzono do przewrócenia i połamania krzyża. Mieszkańcy miasta nie pozwolili jednak da dalsze prace - zablokowali sprzęt i zmusili władze do złożenia krzyża na nowo.

Stan: Dobry.

Boża Męka - ul. Grota Roweckiego

Boża Męka - Grota Roweckiego Boża Męka - Grota Roweckiego Boża Męka - Grota Roweckiego
Boża Męka - Grota Roweckiego Boża Męka - ul. Grota Roweckiego