home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Tychy
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka św. Jana Nepomucena
ul. Starokościelna

Rok powstania: 1816 (pierwotna kapliczka); 1988 (obecny obiekt).

Architektura: Kapliczka na rzucie prostokąta z trójkątną absydą. Otwór drzwiowy i okna (w bocznych ścianach) zwieńczone łukami. Szczyt przedniej ściany profilowany trójlistnie. Drzwi drewniane z przeszkleniami, nad nimi krucyfiks. Dwuspadowy dach kryty blachą. Na dachu wysmukła blaszana sygnaturka przykryta czterospadowym daszkiem i zwieńczona prostym krzyżem.

Wnętrze: W absydzie drewniana figura św. Jana Nepomucena. Święty przedstawiony w standardowym kontrapoście. Ubrany w sutannę, białą komżę, na ramiona narzucona peleryna, na głowie biret. Prawą ręka przytula do piersi prosty krzyż (chyba współczesny). Na szyi zielona stuła. Po obu stronach figury tablice. Z lewej strony (od strony patrzącego) tablica fundacyjna z napisem: Vondator prosi za te dusze które ratunku niema [tu łaciński napis, chyba przekręcony] Jan Wadas Dn. 24 czerwca R. 1816 [...nieczytelne]. Druga tablica (po prawej) przypomina o współczesnej przebudowie: Figura i kaplica św. Jana Nepomucena odnowiona i poświęcona 1988 r. staraniem ks. prałata Eugeniusza Świeżego proboszcza tutejszej parafii.

Otoczenie: Kapliczka otoczona jest drewnianym płotkiem.

Uwagi: Kapliczka stoi na dawnym skraju miasta, przy drodze wiodącej do Zawiści, być może w miejscu pierwszego tyskiego kościoła. Pierwotna kapliczka nie ostała się. Obecny obiekt jest przebudowany w 1988 r. z inicjatywy księdza Eugeniusza Świerzego - proboszcza parafii św. Marii Magdaleny. W czasie przebudowy zatracono stylowe cechy pierwotnej kapliczki.

Stan: Dobry.

Kapliczka domkowa - ul. Starokościelna

Kapliczka domkowa - ul. Starokościelna Kapliczka domkowa - ul. Starokościelna Kapliczka domkowa - ul. Starokościelna
Kapliczka domkowa - ul. Starokościelna Kapliczka domkowa - ul. Starokościelna