home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Tychy
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka domkowa św. Jana Nepomucena
Cielmice, ul. Jedności

Rok powstania: Pocz. XIX w. (?)

Opis kapliczki: Kapliczka na rzucie prostokąta. Szczyt i pas poniżej połaci dachu, nieco wysunięte poza lico ścian. W bocznych ścianach po dwa zamurowane, prostokątne okna. W szczytach trapezowe płyciny z profilowanymi krawędziami. W płycinie na ścianie frontowej rodzaj kartusza z napisem Witaj majowa jutrzenko. Duże drzwi zakończone prosto, przeszkolone. Dwuspadowy dach kryty dachówką. Na obu krańcach kalenicy dachu, na murowanych podstawach, krzyże z ramionami zakończonymi w koniczynkę.

Opis wnętrza: W centralnym miejscu drewniana, ludowa figura Jana Nepomucena. Nepomucen stoi wyprostowany, w sutannie, białej komży, nijakiego koloru peleryna zawiązana ozdobnym, złotym sznurem, na szyi krótka, czarna stuła, na głowie biret. Prawą ręką raczej podtrzymuje, niż trzyma prosty krucyfiks, w który z troską się wpatruje. W lewej ręce męczeńska palma.

Otoczenie: Kapliczka otoczona metalowym płotkiem z bramką. Wokół kapliczki ozdobne, strzyżone krzewy. U podnóża kapliczki wysychające źródełko, zaś obok kamień z tablicą poświęconą pierwszej wzmiance o Cielmicach (9 lutego 1368 r.).

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka domkowa - Cielmice, ul. Jedności

Kapliczka domkowa - Cielmice, ul. Jedności Kapliczka domkowa - Cielmice, ul. Jedności
Kapliczka domkowa - Cielmice, ul. Jedności