home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Tychy
- katalog obiektów

katalog

Figura Chrystusa (NS Pana Jezusa)
Paprocany, ul. Paprocańska

Rok powstania: 1932

Opis: Postać Chrystusa ubranego w sięgające niemal ziemi tunikę i płaszcz, stoi na dodatkowej, kwadratowej płytce. Chrystus z bolesną twarzą ukazuje otwarte serce ściśnięte cierniem. Niewątpliwie postać Chrystusa ma związek z wezwaniem pobliskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Postument: Figura ustawiona jest na dwuelementowym postumencie, który ustawiono na kamiennym klocku (zapewne w okresie późniejszym). Dolna część jest tylko odrobinę szersza od górnej. Oddzielone są płytką z wklęsłym profilem. Górna część postumentu mieści na przedniej ścianie łukowo zwieńczona płycinę z wyrytą inskrypcją. Inskrypcja jest w języku niemieckim, w większości zamalowana. Pozostawiono tylko część z nazwiskiem fundatora (Karl Goj) oraz datą 1932. Być może jakiś napis znajdował się również na dolnym elemencie, którego przednia ściana wygląda na skutą. Postument zwieńczony jest daszkowym gzymsem.

Otoczenie: Figura stoi w ogrodzie prywatnej posesji, nieco zasłonięta roślinnością.

Uwagi:

Stan: Przeciętny, farba na figurze złuszczona.

Figura Chrystusa - Paprocany, ul. Paprocańska

Figura Chrystusa - Paprocany, ul. Paprocańska Figura Chrystusa - Paprocany, ul. Paprocańska Figura Chrystusa - Paprocany, ul. Paprocańska