home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat zawierciański
- katalog obiektów

katalog

Figury św. św. Piotra i Pawła
Zawiercie, ul. Kościuszki

Rok powstania: pocz. XX w.

Figury: Figury ustawione na kwadratowych płytkach. Po lewej stronie figura św. Piotra, w lekkim kontrapoście. Prawą ręką przyciska do piersi klucz. W lewej, opuszczonej ręce trzyma księgę. Po drugiej stronie św. Paweł z długą brodą, stoi wyprostowany. Prawą dłoń opiera na mieczu, lewą ręką przyciska do piersi zwój papieru.

Postument: Postumenty figur w kształcie średniowiecznych baszt obronnych. Baszty na rzucie kwadratu, zwężające się ku górze. Podstawa lekko poszerzona, ze skośnie ściętymi górnymi krawędziami. Krawędzie postumentu skośnie fazowane (fazowanie rozszerza się ku górze) i zdobione żebrowaniem. W górnej części postumentu trójkątnie zwieńczone arkadowe wykusze, tworzące od dołu ostrołukowe wnęki. Wykusze zdobione od dołu gałkami w formie pączków kwiatowych, od góry zakończone kółkami. Pomiędzy wykuszami, w narożach, niewielkie gzymsiki. Grzybkowy gzyms odcięty od cokołu listwą, stanowi podstawę krenelażu wieńczącego postument.

Otoczenie: Figury ustawiono przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, na szczycie schodów. Figury stanowią obramowanie schodów.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki

Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki
Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki
Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki Figura - Zawiercie, ul. Kościuszki