home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Żory
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Żory, ul. Pszczyńska

Rok powstania: 1892

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część ma formę grubej stopki skosem łączącej się z częścią górną. Na lewym boku podstawy podpis budowniczego [Kokes. J.] Na podstawie gruba płyta z podwójnym, wałkowym i kowadełkowym profilem. Cokół z wnęką o ostrołukowym zwieńczeniu z wpisanym trójlistnym łukiem. Wokół łuku wnęki ściana cokołu zdobiona roślinnymi motywami. Na tylnej ścianie napis fundacyjny: Leopold u. Antonie Boder 1892. Gzyms cokołu daszkowy, z łukowo wygiętymi połaciami, od dołu profilowany kowadełkowo.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej w nieznacznym kontrapoście. Maria wpatrzona w niebo, dłonie splotła na podołku. Na jej piersi serce gorejące przeszyte siedmioma metalowymi mieczami. Suknia Marii bogato drapowana. Pod wnęką rozbudowana konsola z wolutową podstawą.

Krzyż: Podstawa krzyża wysoka, kostkowa, z rozszerzoną stopką i kryształowymi przyporami. Krzyż z wąskimi, fazowanymi belkami i długimi ramionami zakończonymi prosto. Metalowa figura Chrystusa wysmukła. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze przy skrzyżowaniu. Ustawiony na betonowej płycie i ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Żory, ul. Pszczyńska

Boża Męka - Żory, ul. Pszczyńska Boża Męka - Żory, ul. Pszczyńska
Boża Męka - Żory, ul. Pszczyńska Boża Męka - Żory, ul. Pszczyńska
Boża Męka - Żory, ul. Pszczyńska