home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Żory
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Żory (Rogoźna), ul. Wodzisławska

Rok powstania: 1905

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część w formie grubej stopki skośnie zbiegającej się do części górnej. Na froncie górnej części podstawy zarysowana ramka, w której napis fundacyjny: Fundatorzy proszą o pobożne Ojcze nasz Zdrowaś Marya za Dusze w czyściu 1903. Na podstawie dwuwarstwowa płyta o profilu wałkowo-kowadełkowym. Cokół z profilowaną wnęką o trójlistnym ostrym zwieńczeniu, dopełnionym do pełnego łuku. Pod wnęką inskrypcja: Matko bolesna módl się za nami. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu daszkowy, nieznacznie łukowo podcięty.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej z pochyloną głową i rękami złożonymi w modlitwie. Figura ustawiona na wielobocznym, grubym stopniu, pod którym konsola w formie parapetu.

Krzyż: Podstawa krzyża profilowana daszkowo. Krzyż na kostkowej stopce, prosty. Figura Chrystusa niemal wielkości krzyża, z zaciśniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi przy ogrodzeniu posesji, w rejonie lokalnego skrzyżowania. Ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Żory, ul. Wodzisławska

Boża Męka - Żory, ul. Wodzisławska Boża Męka - Żory, ul. Wodzisławska
Boża Męka - Żory, ul. Wodzisławska Boża Męka - Żory, ul. Wodzisławska
Boża Męka - Żory, ul. Wodzisławska