home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Żory
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Nepomucena
Żory, Rynek

Rok powstania:

Figura: Figura św. Jana Nepomucena ustawiona na kostkowym stopniu. Jan pochylony w prawo, w stronę krzyża trzymanego na prawym ramieniu. Święty w stronu kapłana, bez stuły. Prawą dłonią podtrzymuje krzyż, w lewej ręce trzyma palmę. Nad głową Jana aureola z 5 gwiazdami.

Postument: Postument składa się z kostkowej podstawy i grubej kolumny. Do boków podstawy dostawione profilowane płyty o łukowo wyciętych narożnikach. Na frontowej płycie informacja: św. JAN NEPOMUCEN KAPŁAN I MĘCZENNIK ok. 1350 – 1393. Płyta na tylnej ścianie zawiera informację o historii figury (tekst w uwagach). Masywna kolumna na attyckiej bazie, w górze obwiedziona listwą, zwieńczona pojedynczą płytą.

Otoczenie: Figura ustawiona na płycie rynku w miejscu pierwotnej, podniesiona na dwóch płytach.

Uwagi: Tekst z pomnika: Pomnik od wielu wieków stojący na żorskim rynku. W roku 1883 drewnianą figurę świętego zastąpiono rzeźbą kamienną. Zniszczony w czasie działań wojennych w marcu 1945 r. odbudowany w roku 2000 staraniem Społecznego Komitetu Odbudowy ze składek społeczeństwa. Zachowano fragment ocalałej kolumny. Zabytkowa figura z przełomu XVIII/XIX w. pochodzi z Warszowic-Szoszów. 12 maja 2000.

Stan: Dobry.

Figura - Żory, Rynek

Figura - Żory, Rynek Figura - Żory, Rynek Figura - Żory, Rynek
Figura - Żory, Rynek Figura - Żory, Rynek