Boża Męka Bieruń (gmina Bieruń)
Bieruń Stary, ul. Łysinowa
Rok powstania: 1861
Postument: Podstawa kostkowa. Na jej froncie prostokątna płycina z tablicą fundacyjną. Na podstawie gruba płyta zwężająca się w górnej części ku cokołowi. Masywny cokół z prostokątnymi płycinami, w których umieszczono figury. Potężny gzyms cokołu z obszernymi wygięciami, z wielokrotnym profilowaniem od spodu. W polach wygięć cokołu ośmiolistne rozetki kwiatowe.
Figury: Na ścianach cokołu trzy figury - płaskorzeźby na kielichowych konsolach. Na froncie Matka Boża z rękami złożonymi do modlitwy. Na prawym boku cokołu święty Józef z Dzieciątkiem i palmą. Na lewym boku kapłan z krzyżem - prawdopodobnie św. Jan Nepomucen. Na stopce krzyża mała figurka anioła.
Krzyż: Krzyż na kostkowej stopce, z ramionami zakończonymi zaokrąglonymi strzałkami. Półpełna figura Chrystusa z rękami rozłożonymi wzdłuż poziomej belki i otwartymi dłońmi. Kartusz w układzie pionowym, nieznacznie łamany, z odwiniętymi brzegami.
Otoczenie: Krzyż stoi przy skrzyżowaniu, w cieniu starej lipy.
Uwagi: W dolnym rzędzie zdjęcia krzyża sprzed remontu.