Zespół kapliczek św. św. Ewangelistów
Bytom (Miechowice), ul. Frenzla
Rok powstania: 2. poł. XIX w. / współczesne
Kapliczka: Cztery kaplice z cegły. Trzy z nich otynkowane, szerokie i płytkie, w formie muru z wnękami. Wydzielona podstawa zdobiona wzorami z płytek imitujących cegły. Górna część zwieńczona dwuspadowo, obramowana warstwą wysuniętych cegieł i podkreślona parapetem. Powyżej parapetu wnęka o zwieńczeniu łukiem odcinkowym. We wnękach, za szybą, obrazy Ewangelistów: świętego Jana, św. Marka i św. Jana. Pomiędzy kaplicami św. Jana i św. Marka stoi nowa kaplica św. Łukasza. Murowana z cegły, ma neogotyckie kształty. Dolne warstwy pogrubione w stopkę, kolejne warstwy pogrubione po bokach, tworzą dwie „nóżki”. Kapliczka ma stromy szczyt obramowany profilowanym gzymsem. Boki szczytu zdobione latarenkami-sterczynami zwieńczonymi kwiatonami. Taka sama sterczyna wieńczy szczyt. W kapliczce wnęka zwieńczona łukiem odcinkowym.
Figury: We wnękach znajdują się obrazy za szkłem. W kolejnych kapliczkach (od północy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara): (1) Święty Mateusz, starzec ze zwojem papieru i aniołem. (2) Święty Marek przedstawiony na tle muru, za którym wznosi się gęsta roślinność. W rękach trzyma księgę, a spoza jego nóg wychyla się lew. (3) Św. Łukasz z wołem u stóp. (4) Święty Jan. U jego stóp, na kamieniu, siedzi orzeł. Imiona wszystkich Ewangelistów są zapisane na obrazach.
Otoczenie: Kapliczki znajdują się w linii muru okalającego plac kościoła pw. Świętego Krzyża.
Uwagi: W XXI w. oryginalne kapliczki zostały rozebrane. Obecne są nieładną, niefachowo zbudowaną, nieudaną imitacją poprzednich. Kapliczka św. Łukasza nijak nie przystaje, ani do historycznych obiektów, ani do pozostałych kapliczek.
Stan: Poza nową kapliczką św. Łukasza, pozostałe wymagają remontu, a najlepiej przywrócenia do poprzedniej formy.