Kapliczka wnękowa
Katowice (Murcki),
ul. Pszczyńska
Rok powstania: Okres powojenny. Lata 50. XX w. (?)
Kapliczka: Kapliczka w formie domku, zbudowana z kamienia na planie prostokąta, z obszerną wnęką zamkniętą łukiem. Dach nad wnęką łukowy, po bokach dwuspadowy. Na szczycie dachu metalowy krzyżyk. Wnęka zamknięta metalową kratą. Na progu, pod wnęką, tablica z opisem historii powstania kapliczki.
Figura: We wnęce, na ołtarzyku, figurka Matki Bożej Niepokalanej.
Otoczenie: Kapliczka stoi przy leśnej drodze, jej otoczenie zostało wyłożone kostką chodnikową. Obok postawiono ławeczki. W pobliżu postawiono współcześnie głaz z inskrypcją, stanowiącą wariacje na temat tekstu z 1. listu św. Piotra: Żal mi ludu. Bracia trzeźwi bądźcie i czuwajcie bo nie znacie dnia ani godziny.
Uwagi: Kapliczka postawiona w lesie, w miejscu, w którym 30 listopada 1933 r. 9-letniemu Wiktorowi Knapczykowi ukazała się Przenajświętsza Panienka. Pierwotnie powieszono tu kapliczkę nadrzewną. W. Knapczyk wyjechał za granicę. Po wojnie, na jego prośbę, rodzina ustawiła kapliczkę. [na podstawie historii opowiedzianej przez Wiesława Sterniczuka na blogu Bartłomieja Zatorskiego (erdmancyjo.blogspot.com)].
Stan: Dobry.