home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Bielsko-Biała i powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bielsko-Biała (Komorowice Krakowskie),
ul. Bestwińska

Rok powstania: Przełom XIX/XX w.

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część w formie szerokiej stopki. Na jej froncie nazwisko budowniczego: Grőger Bielsko. Górna część podstawy nieco węższa, niska. Na jej froncie prostokątna płycina z wtórną lastrykową płytą z inskrypcją: Któryś cierpiał za nas rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Podstawa nakryta płytkim daszkowym gzymsem. Cokół niski, szerokości podstawy. Cokół obiega szeroki cokolik. Przed cokół wysunięty rodzaj altanki nakrytej dwuspadowym daszkiem. W wewnątrz niej wnęka zwieńczona łukowo. Daszek „altanki” przedłużono na boki cokołu, tworząc gzyms. Na nim rozbudowany dodatkowy postument krzyża złożony z bloczków i płytek ułożonych schodkowo i dwóch schodkowo zwężających się wieżyczek po bokach. Cały postument jest w tyle ścięty.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na chmurce, ze skrzyżowanymi na piersiach rękami.

Krzyż: Z oryginalnego krzyża zachowała się stopka stanowiąca górną część konstrukcji ustawionej na gzymsie cokołu. Sam krzyż jest wtórny.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawie pomiędzy dwoma kasztanowcami, granicząc z drucianym ogrodzeniem firmy. Krzyż podniesiono na dwóch płytach. Wokół krzyża drewniany płotek. Otoczenie jest zaniedbane.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Bielsko-Biała, Bestiwńska

Boża Męka - Bielsko-Biała, Bestwińska Boża Męka - Bielsko-Biała, Bestwińska
Boża Męka - Bielsko-Biała, Bestwińska Boża Męka - Bielsko-Biała, Bestwińska
Boża Męka - Bielsko-Biała, Bestwińska