home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bieruń Stary, ul. Marcina

Rok powstania: Koniec XVIII w. (?)

Postument: Jednoczęściowa, trapezowa podstawa ma na frontowej ścianie prostokątną płycinę na tablicę fundacyjną. Obecnie tablicy nie ma. Cokół oddzielony od podstawy wklęską. Masywny cokół jest zwieńczony dość wydatnym gzymsem, od dołu wielokrotnie profilowanym. Wygięcia gzymsu niezbyt głębokie. W polach wygięć duże ośmiolistne rozety kwiatowe.

Figury: Figura Matki Bożej - płaskorzeźba na frontowej ścianie cokołu, na kulistym stopniu. Maria lewą ręka podtrzymuje suknię. Płaskorzeźba bardzo zniszczona.

Krzyż: Krzyż o dobrych proporcjach, drobniejszy od postumentu, na sześciennej stopce z czterolistną rozetką na froncie. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Postać Chrystusa mniejsza niż Marii. Na samym szczycie krzyża (na koniczynce) niesymetrycznie zawijany kartusz, zakończony wolutą, z zatartym skrótem INRI.

Otoczenie: Krzyż otoczony metalowym ogrodzeniem. Otoczenie dość zaniedbane.

Uwagi: Krzyż postawiono przy brodzie na rzece Mlecznej. M. Lipok-Bierwiaczonek podaje w pracy: "Powiat Bieruńsko-Lędziński" (s. 207), że dokumenty kościelne wskazują na rok 1765 jako datę powstania krzyża. Krzyż jest niewątpliwie bardzo stary. Jego archaiczny wygląd wskazuje, że pochodzi najpóźniej z przełomu XVIII i XIX w., ale data 1765 wydaje się być nadzwyczaj odległa.

Stan: zły.

Boża Męka - Bieruń, ul. Marcina

Boża Męka - Bieruń, ul. Marcina Boża Męka - Bieruń, ul. Marcina
Boża Męka - Bieruń, ul. Marcina