home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Ściernie, ul. Pszenna

Rok powstania: 1905.

Postument: Podstawa składa się z dwóch prostych stopni. Na froncie dolnego z nich data 1905. Na górnej nazwisko fundatora: Stephan Chromy. Powyżej był jakiś napis (być może niemiecki), dziś usunięty. Na prawym boku podstawy wyryte nazwiska budowniczych: J. Noschadek, Poremba. Podstawa oddzielona od cokołu wielowarstwową płytą z wypukłymi profilami. Cokół szeroki na rzucie prostokąta. W cokole profilowana wnęka zwieńczona trójlistnym ostrym łukiem. Pod gzymsem cokół zdobiony szeroką listwą. Gzyms cokołu o wielokrotnym profilowaniu. Od frontu gzyms wygięty szerokim łukiem, poza tym prosty. W polu wygięcia gzymsu duża, bogata rozeta kwiatowa.

Figury: Figura Matki Bożej we wnęce cokołu, stoi na prostym stopniu, który w dół zwęża się wieloma profilowaniami, tworząc trójkąt. Pod wnęką cokół jest wycięty, dlatego stopień pod figurą wydaje się wysunięty. Figura Matki Bożej w kontrapoście, zapatrzona w dal, z rękami złożonymi na boku. Figura raczej nie jest oryginalna. Na gzymsie cokołu, po bokach krzyża znajdują się figury św. Franciszka (prawa strona krzyża) i św. Jana Ewangelisty (lewa strona). Święty Franciszek z księgą, krzyżem i różańcem, przepasany sznurem z trzema węzłami. U jego stóp leży czaszka. Św. Jan patrzy w górę, na krzyż. Obie figury stoją na kwadratowych, podciętych stopniach zdobionych od dołu.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej stopce. Krawędzie belek ścięte. U krańców belek ostrogi. Ramiona krzyża zakończone małym stożkiem. Figura Chrystusa nieproporcjonalnie mała. Na szczycie lekko falowany, mały kartusz INRI w układzie poziomym.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju łąki, pomiędzy dwiema lipami, otoczony ozdobnym metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Krzyż odnowiony przez gminę, ale z tyłu lekko pęknięty.

Boża Męka - Ściernie, ul. Pszenna

Boża Męka - Ściernie, ul. Pszenna Boża Męka - Ściernie, ul. Pszenna
Boża Męka - Ściernie, ul. Pszenna Boża Męka - Ściernie, ul. Pszenna